شنبه 24 مهر 1400   15:36:00
09:071398/10/17
افزایش قیمت نفت، پیامد تنش در منطقه

با تشدید تنش در منطقه در پی ترور سردار قاسم سلیمانی، بازارهای سرمایه‌گذاری جهانی و داخلی ایران شاهد نوسانات چشمگیری بود.


مارکت واچ نوشت: در پی تنش در خاورمیانه، اولین بازار را می‌توان بازار نفت دانست که دچار نوسان می‌شود. به‌طور مثال، در ماه سپتامبر سال گذشته بود که قیمت نفت در پی حمله به تأسیسات نفتی آرامکو، افزایشی قابل‌توجه داشت. در چند روز گذشته نیز در پی ترور سردار قاسم سلیمانی به‌غیر از نفت سبد اوپک، قیمت نفت افزایش داشت. قیمت نفت برنت با حدود ۴ درصد افزایش به قیمت ۶۸.۶۹ دلار در هر بشکه افزایش رسید. قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز با ۳ درصد افزایش به قیمت ۶۳.۰۵ دلار در هر بشکه افزایش یافت.

بررسی بازارهای مالی و سرمایه‌گذاری، نشان‌دهنده افت شاخص سهام و افزایش قیمت کالاهای کم ریسک و گران‌بها چون طلا بوده و این بدان معناست که تنش اخیر در خاورمیانه بر رفتار سرمایه‌گذاران در جهان تأثیرگذار بوده است. اما از آنجا که تنش اخیر را نمی‌توان در زمره اتفاقات تاثیرگذار بنیادی چون تورم، رکود و یا رونق اقتصادی برشمرد، درنتیجه این اتفاق باعث افت سهام در بلندمدت نخواهد شد. به‌ بیان ‌دیگر می‌توان گفت این نوسانات تنها می‌تواند در کوتاه‌مدت باعث افزایش ریسک برای سرمایه‌گذاران و افت سهامی شود که در این مدت نیز به طور مصنوعی رشد داشته‌اند، اما در روند بلندمدت بازار این اتفاق تأثیر بسزایی نخواهد داشت.

اما در مورد بازار نفت، نمی‌توان به درستی میزان ریسک را در خاورمیانه پیش‌بینی کرد. لذا با توجه به شرایط اخیر در منطقه خاورمیانه می‌توان پیش‌بینی کرد که قیمت این محصول همچنان روند صعودی داشته باشد.

20499/8
کلمات کليدي
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
بروزرسانی:
nioc