پنجشنبه 1 مهر 1400   21:28:02
تکمیل 53 پروژه در هفته دولت/ سال آینده 190 پروژه عمرانی با اعتبار 190 میلیارد تومان تکمیل می‎شود

مدیر نظارت بر طرح‌های عمرانی مناطق نفت‎خیز از تکمیل 53 پروژه آموزشی، ورزشی و خدماتی در هفته دولت خبر داد و گفت: در هفته دولت سال آینده نیز شاهد تکمیل 190 پروژه عمرانی با اعتبار 190 میلیارد تومان خواهیم بود.


بابک دارابی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران در تشریح فعالیت‌های انجام شده در هفته دولت از سوی مدیریت نظارت بر طرح های عمرانی گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده در سال 1397، توانستیم با تأمین اعتبار طرح‌های وعده داده شده، 53 پروژه را در هفته دولت که شامل طرح‌های آموزشی، ورزشی و خدماتی که طرح‌های هادی روستایی را نیز شامل می‌شود، تکمیل کنیم که اعتباری بالغ بر 38 میلیارد تومان به آن‌ها اختصاص داده شده است.

وی توضیح داد: در استان بوشهر یک طرح آموزشی، در استان خراسان رضوی چهار طرح که شامل 2 مورد آموزشی و 2 مورد طرح‌های هادی روستایی، در استان فارس یک پروژه ورزشی که همان زمین چمنی بود که هفته گذشته به‌صورت ویدئو کنفرانس از سوی استاندار به نیابت از رئیس‌جمهوری افتتاح شد، استان کهگیلویه و بویر احمد هشت پروژه ورزشی و در نهایت در استان خوزستان که بیشترین فراوانی پروژه‌های هفته دولت را به خود اختصاص داده بود، 39 طرح شامل 15 آموزشی، سه ورزشی و 21 خدماتی در این هفته به بهره‌برداری رسیدند.

دارابی در ارتباط با میزان اعتبار پرداخت شده برای پروژه‌های هفته دولت گفت: خوشبختانه اعتبار تمامی طرح‌های مدیریت نظارت بر طرح‌های عمرانی همزمان با ارسال صورت وضعیت قطعی هر پروژه به موقع تأمین شده است و در مورد پروژه‌‌های هفته دولت نیز تاکنون با ارسال صورت وضعیت، 31.7 میلیارد تومان پرداخت شده که باقی آن یعنی 6.5 میلیارد تومان آماده پرداخت است.

وی در ارتباط با پروژه‌های هفته دولت آتی نیز گفت: تصمیم داریم با تخصیص 190 میلیارد تومان اعتبار 190 پروژه را در استان‌های هدف همزمان با هفته دولت سال 99 تکمیل کنیم و به بهره‌برداری برسانیم.

مدیرنظارت بر طرح‌های عمرانی در مورد پروژه‌های تکمیل شده سال 97 نیز گفت: در سال 97  توانستیم 243 پروژه را با اعتباری افزون بر 196 میلیارد تومان به بهره‌برداری برسانیم.

تقسیم پروژه‌ها به‌منظور تسریع فرایند

دارابی ضمن تشریح فعالیت‌های مدیریت نظارت بر طرح‌های عمرانی از سال 92 گفت: با حضور مهندس زنگنه به عنوان مقام عالی وزارت نفت، 2 سال در حال برنامه‌ریزی به‌منظور تقسیم طرح‌ها به پروژه‌های زودبازده بودیم و اینکه طرح‌ها همسو با اهداف استانی باشند تا پروژه‌ای مازاد بر نیاز استان یا موازی کاری با پروژه‌های در دست اجرا نباشد.

وی ادامه داد: از سال 92 تا 95 طرح‌های برنامه‌ریزی شده شامل 457 پروژه بود که 177 پروژه آموزشی، 138 پروژه ورزشی، 87 پروژه بهداشتی، هفت پروژه راه و 48 پروژه طرح‌های روستایی با اعتبار 425 میلیارد تومان را شامل می‌شد.

مدیر نظارت بر طرح‌های عمرانی وزارت نفت افزود: بر اساس یک برنامه مدون پنج ساله توانستیم 354 پروژه شامل سرفصل‌های آموزشی، ورزشی، بهداشتی، راه و خدماتی، روستایی به ترتیب با فراوانی74، 89، 17، 16 و 158 پروژه را با اعتبار 758 میلیارد تومان با موفقیت به اتمام برسانیم.

نحوه فعالیت مدیریت نظارت بر‌ طرح‌های عمرانی سلامت آن را تأیید می‌کند

وی در مورد نحوه همکاری با سایر دستگاه‌ها به‌منظور اجرای پروژه‌های این مدیریت گفت: هدف از تشکیل مدیریت نظارت بر طرح‌های عمرانی وزارت نفت، موضوع پایش و نظارت و توان‌افزایی و مساعدت سایر دستگاه‌های مستقر در استان‌های ذی‌نفع بوده است و در همین راستا قبل از اجرای هر پروژه دستگاه بهره‌بردار باید برای آن طرح اعلام نیاز کرده باشد، سپس تمامی کارها از جمله انتخاب پیمانکار، مشاور و ... از سوی همان دستگاه انجام می‌شود و با هماهنگی با این مدیریت فرایند توسعه طرح آغاز می‌شود.

وی ادامه داد: پس از تکمیل پروژه دستگاه بهره‌بردار موظف است کارهای تجهیز و راهبری را انجام دهد که به‌همین منظور برنامه مدون پنج ساله تدوین شد تا بهره‌بردار به‌منظور برنامه‌ریزی بیشتر (برای تجهیز و تأمین نیروی انسانی و ایجاد زیرساخت‌های راهبر) اقدام کند.

دارابی در مورد انتخاب ذی‌حساب استانی به عنوان مرجع مالی طرح‌ها گفت: با انتخاب ذی‌حساب دستگاه‌های بهره‌بردار به عنوان ذی‌حساب این مدیریت در هر پروژه دیگر مدیریت نظارت بر طرح‌های عمرانی وزارت نفت با پیمانکار و سازنده و تجهیزکننده ارتباطی ندارد و فقط موضوع پایش به منظور تکمیل پروژه در میان می‌ماند که همین موضوع سلامت اجرای پروژه را بر اساس اعتبار تأمین شده، تأیید می‌کند.

وی در پایان گفت: از طرفی با تعهد به وعده‌های مالی وزارت نفت، ذی‌حساب دستگاه بهره‌بردار همواره با اطمینان از فرایند پرداخت‌ها در راستای تسریع اجرای پروژه در دستگاه متبوع گام بر می‌دارد.

7/19749
کلمات کليدي
بابک دارابی، مدیریت نظارت بر طرح‌های عمرانی، شرکت ملی نفت ایران، هفته دولت
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
بروزرسانی:
nioc